top of page

ליצור מהטבע - 10 יצירות עם ספלולים וגם כמה דברים מעניינים שלא ידעתם על עץ האלון

עודכן: 6 בפבר׳

ספלול בלוט אלון

היום נכיר קצת יותר את עץ האלון.. או יותר נכון עצי האלון =) כי בארץ נמצא מינים שונים של אלון. לכל


מין צורה יחודית של ספלול ובלוט.

אבל מה כל אחד מהם? מי זה מה?


ספלול בלוט אלון

בלוט - פירות עץ האלון נקראים בלוט.

הבלוטים אכילים גם לחיות וגם לנו (ראו מידע בהמשך) ולכן לא ניצור מהם.

אני מעודדת אותנו לשים לב , יש הרבה חומרי טבע סביבנו שטובים יותר ליצירה, העמידות שלהם טובה יותר והם פחות מושכים מזיקים.


ספלול בלוט אלון

ספלול - הבסיס שעליו יושב הבלוט.

הספלול הוא חומר נהדר ליצירה, נוכל לשלב אותו במגוון רחב של יצירות ואם לא נרטיב אותו, אז נמצא שהוא נשאר יפה וקשיח למספר שנים, ללא בעיה.. לי יש יצירות מספלולים בני 5-6 שנים והם עוד נראים טוב. =)


במשפחת האלוניים שישה סוגים ו-600 מינים, במשפחה נמצאים גם עצי האשור והערמון.

סוג האלון מכיל כ-450 מינים, הגדלים בעיקר בחצי הכדור הצפוני,

חלק ממיני האלונים יכולים להגיע לגובה של 40 מטר ולגיל של 1,500 שנה!!

בישראל גדלים מספר מינים של אלון:

למינים השונים של האלונים יש בלוטים וספלולים בגדלים ובצורות שונים מעט זה מזה, המקילים על זיהוי מינו של העץ במקומות בהם ישנם מספר אלונים שונים בחפיפה בקיץ.

ספלול בלוט אלון

תמונה מתוך Family Wiki המשך קריאה על האלון - לחצו כאן

 עץ אלון מצוי

אלון מצוי (Quercus calliprinos) אלון מצוי הוא העץ השכיח ביותר בחורש הארצישראלי הטיפוסי. גובהו נע בדרך כלל בין 1–6 מטר אך לעיתים הוא מגיע אף ל-10 מטר.

עץ אלון תבור

  • אלון התבור (Quercus ithaburensis) –אלון התבור הוא עץ מוגן בשל השמדת היערות המאסיבית בתקופה העות'מאנית, מכיוון שהשתמשו בעץ לשם הסקת דודי קטרי קיטור בעת מלחמת העולם הראשונה. כיום, הם מרוכזים בעיקר בגולן, בגליל התחתון, ובשולי רמת מנשה. בשרון ניתן למצוא רק שרידים מעטים.עץ אלון התולע

  • אלון התולע (Quercus infectoria) – גדל במקומות קרים וגשומים, בעיקר במדרונות מעל לגובה של 700 מטרים. סימן ההיכר שלו הוא שהבלוט גדול בהרבה מהספלול וקשקשי הבלוט קצרים ואינם דוקרים.

עץ אלון שסוע

  • אלון שסוע (Quercus cerris) – עץ שכיח בטורקיה, הגדל רק באתר אחד בישראל, נחל ערער. (רמת הגולן).
עץ אלון הלבנון
  • אלון הלבנון (Quercus libani) – גדל בלבנון וחודר לישראל באזור החרמון.
ערכת יצירה

10 דברים מעניינים על עץ האלון, הספלול והבלוט

עץ אלון

1. אלון התבור הוא עץ היער הטבעי הנפוץ ביותר בישראל.


2. גובהו של אלון התבור עשוי להגיע עד 15 מטר, אולם מרבית


האלונים בישראל נמוכים ונראים כשיחים. מיעוטם, בעיקר אלה הגדלים בצד מקומות קדושים למוסלמים, ולכן לא נפגעו, הם עצים גדולים, גבוהים ומרשימים; חלקם בני מאות שנים. גילו של "אלון אברהם" שבחברון נאמד בכאלף שנה.

2. שמותיהם של שני העצים המרכיבים את החורש הים תיכוני: "אלון" ו"אלה", הומצאו כיוון שהם שימשו לפולחן לאלילים (הושע, ד, יג) וגם לה', ומשום שהיו נטועים בבית המקדש (רד"ק, ישעיה, ו, יג "יש מפרשים בשלכת").


עץ אלון

3. במאות השנים האחרונות מקובל להשתמש בחביות העשויות מעץ האלון לצורך יישון מרבית הסוגים המקובלים של המשקאות האלכוהוליים.


4. כיום אלון התבור הוא עץ מוגן בשל השמדת היערות המאסיבית בתקופה העות'מאנית, מכיוון שהשתמשו בעץ לשם הסקת דודי קטרי קיטור בעת מלחמת העולם הראשונה בגלל האיסור שהוטל לייצא דלק לארץ ישראל.

עץ אלון

5. הבלוט (פרי האלון) מכיל הרבה טאנין, שהוא חומר מר המגן עליו מפני אכילה על ידי בעלי חיים. על ידי קלייה של הבלוטים וטחינתם, ניתן היה גם להיזון מהם (כפי שנעשה במלחמת העולם הראשונה) או לערבם בקפה. ראו מתכונים עם בלוטים כאן
עץ אלון

6. בעפצי האלון משתמשים יהודי תימן לשם ריפוי נפיחויות, שטפי דם, דלקות חניכיים, שלשולים, טחורים ודלקות מעיים ובתקופת קדומות שימשו כמקור להפקת חומרי צבע .. עפצים הם גידולים של הצמח הנוצרים כאשר חרקים מטילים ביציהם על ניצנים ועלים של הצמח. למידע נוסף על עפצי האלון לחצו כאן.7. בעבר היו העניים משתמשים בספלולים ככוסיות לקפה.


8. משק המים של אלון התבור הוא עניין מרתק במיוחד. המים בכיס קרקע כזה מספיקים לאלון תבור ממוצע בערך לחודש. אם כך, איך אלון התבור מתקיים? התשובה פשוטה ומרתקת. לאחר שאלון התבור מנצל את המים בכיס הקרקע, נוצר הפרש לחצים שגורם לכיס המים לשאוב מים מהנקבים הזעירים שבסלעי הקירטון. הפטנט הזה, הרשום על שמו, מאפשר לעץ לעבור את הקיץ בשלום.

סדנאות יצירה

9. מהאלון המצוי, הגדל בחורש באזור הים-תיכוני, ניזונים בעלי חיים רבים. מהבלוטים (שהם הפירות של האלון) ניזונים עורבני, יערון וגם חזירי בר. לרוב הם אוכלים רק חלק מהבלוט ואינם פוגעים בחלקו של הבלוט המכיל את העובר שממנו יכול לנבוט עץ חדש. בכך הם עוזרים בהפצתו של האלון. כמו כן, היערון נושא חלק מהבלוטים למחילה שלו, שם הבלוטים קולטים את לחות הקרקע ונובטים.

חזירי בר
יערון
עורבני 

10 מדריכי יצירה מדהימים עם ספלולים

מצאתי שרוב הבלוגים שהגעתי אליהם בעיקר שיתפו איתי תמונות של יצירות מעניינות.. אבל לא באמת הדריכו אותי איך ועם מה מכינים את היצירות.

אז.. לכל תמונה מצורף לכם קישור למדריך להכנתו

מאחלת לנו יצירה מהנה =)


יצירות עם ספלולים

1. קישוט לעץ - למדריך לחצו כאן

יצירה עם ספלולים בלוטים