top of page

ציטוטים מעוררי השראה ליום כדור הארץ

עודכן: 24 בינו׳ 2023

יום כדור הארץ, כזה ברור שצריך יום כזה..

יום שכולו למען המודעות שלנו,


אבל למה התחלנו לחגוג יום זה?

ומתי?


יום כדור הארץ, כזה ברור שצריך יום כזה..

יום שכולו למען המודעות שלנו,

שנדע ולא נשכח שתפקידנו הוא להגן על כוכב הלכת היפה שלנו,

ללכת כמה צעדים אחורה להתבונן ולקבל החלטות טובות יותר.

היום הזה בא להזכיר לנו וגם ללמד את הדור הבא על ההתחממות הגלובלית, הנזקים של שימוש בפלסטיק, זיהום אוויר, חשיבות שימור, שחזור, מיחזור וכו.


את יום כדור הארץ יזם סנאטור דמוקרטי מוויסקונסין בשם גיילורד נלסון. ב-1969 לאחר שנשפכו שלושה מיליון גלונים של נפט מאתר קידוח לחופי סנטה ברברה, קליפורניה, והרגו כ-10,000 עופות, דולפינים וכלבי ים.

נלסון, שטס מעל לשובל הנפט, רצה לגייס את הסטודנטים שהתנגדו למלחמה בווייטנאם למלחמה בזיהום המים והאוויר בארצות הברית. וביחד עם דניס הייז ושותפים נוספים קידם יום לאומי של הפגנות הוראה בנושאי סביבה בקמפוסים ברחבי המדינה.

התאריך 22.4 נבחר מסיבה של נוחות.. נופל על חופשת האביב לפני תקופת המבחנים.

השם "הפגנות-הוראה סביבתיות" לא היה מושך דיו ולכן לאחר חשיבה נבחר השם "יום כדור הארץ"


יום כדור הארץ הראשון התקיים בשנת 1970 , ביום זה יצאו 20 מיליון אמריקאים – 10% מאוכלוסיית ארצות הברית – להפגין ברחובות למען שורה ארוכה של נושאי סביבה כמו דליפות נפט, חומרי הדברה, הכחדת מינים, זיהום אוויר וכריתת יערות. מרגש!!

ב-1990 החליט דניס הייז להפוך את יום כדור הארץ לבינלאומי וארגן אירועים ב-141 מדינות, לרבות ישראל. ביום כדור הארץ 2016 חתמו ארצות הברית, סין וכ-120 מדינות נוספות על הסכם פריז להגבלת התחממות כדור הארץ לשתי מעלות צלזיוס לכל היותר, עד שנת 2050, באמצעות הפחתה מדורגת של פליטת גזי חממה כמו פחמן דו-חמצני ומעבר למקורות אנרגיה מתחדשים.

ומאז.. אנחנו חוגגים מדי שנה את יום כדור הארץ פה בישראל, וכן במרבית מדינות העולם.

לכבוד יום כדור הארץ החלטתי לאסוף עבורנו ציטוטים סביבתיים, ציטוטים שמעלים מודעות סביבתית.

בתור אשת חינוך סביבתי .. כן כך אני מגדירה את עצמי אחרי שנים של התעסקות בתחום במגוון תפקידים ופרויקטים =) מצאתי שציטוטים מסוג זה מאוד שימושיים למצגות, לפוסטים, לשלטים וכו', לכן שמרו לכם.ן אותם בשלוף, אין לדעת מתי זה ישמש אותם.10 ציטוטים מעוררי השראה ליום כדור הארץ

  1. "כשאנו מנסים לתפוס כל דבר בעצמו, אנו מגלים כי הוא מחובר לכל דבר אחר ביקום." . ג'ון מיור

שמו -"אבי הפארקים הלאומיים", חוקר הטבע האמריקאי הקדיש את חייו לשימור אופיים הפראי של אזורים כמו סיירה נבדה, יוסמיטי ויערות הסקויה של קליפורניה. הודות לפועלו הפכו אזורים אלו לפארקים לאומיים מוגנים.


2. "האיום הגרוע ביותר על הפלנטה שלנו הוא האמונה שמישהו ישמור אותו." -רוברט סוואן- האדם הראשון שהלך לשני הקטבים, חוקר ופעיל למען שימור אנטארקטיקה מול שינויי האקלים.


3. "בני האדם לא טוו את רשת החיים. אנו רק סיב אחד בתוכה. כל מה שאנו עושים לרשת, אנו עושים לעצמנו. כל הדברים קשורים יחד. כל הדברים מחוברים." - פתגם אינדיאני


4. "לעולם אל תפקפק בקבוצה קטנה של אזרחים מתחשבים ומחויבים שיכולה לשנות את העולם. אכן, זה הדבר היחיד שהיה אי פעם." - מרגרט מיד- אנתרופולוגית אמריקאית, שהתמחתה בחקר תרבויות ובנושא ההתבגרות והיחסים בין המינים.


5. "איננו יורשים את העולם מאבותינו. אנו מקבלים אותו בהשאלה מילדינו. חובה עלינו להחזירו להם במצב מושלם." - פתגם אינדיאני.


6. "האדמה היא המשותפת לכולנו." - וונדל ארדמן ברי סופר, מבקר וחקלאי אמריקאי מפורסם שעזר לאנשים לאבחן את טיב ומגוון הבעיות העומדות בפניהם בדרך בונה. פעיל סביבתי נלהב שהדגיש את הבעיות של אובדן ושפלת קרקע, זיהום רעיל, תלות בדלק מאובנים והשמדת היישובים הכפריים


7. "תסתכל עמוק לתוך הטבע ואז אתה תבין הכל טוב יותר." - אלברט איינשטיין היה פיזיקאי יהודי יליד גרמניה, מגדולי המדענים בכל הזמנים.


8. "השימוש הנכון במדע אינו לכבוש את הטבע אלא לחיות בו." - בארי קומונר ביולוג ופעיל פוליטי אמריקאי, מראשוני התנועה האקולוגית האמריקאית, ומראשוני המתנגדים לניסויים בנשק גרעיני.


9. "רק כשהעץ האחרון מת, והנהר האחרון הורעל והדגים האחרונים נתפסו, נבין שאנחנו לא יכולים לאכול כסף."


10. "הטבע אינו מקום לבקר בו. זה הבית"- גארי סניידר- ממעצבי התרבות החשובים ביותר בארצות הברית. משורר, הוגה דעות, בעל משק לתצרוכת עצמית, מחנך, בודהיסט ופעיל סביבתי.

מוזמנים לעקוב אחרינו בפיסבוק , אינסטגרם


אם אתם מחפשים סדנה\עמדת יצירה לאירועים וקבוצות מוזמנים לפנות אלי - ליצירת קשר

באהבה,

שני טובול
2,182 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page